ISBN (ang. International Standard Book Number) to Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki. Składa się z 13 cyfr i pozwala zidentyfikować wydawcę, tytuł oraz jego różne wydania. Czym jeszcze jest numer ISBN i jak go uzyskać?
Co oznaczają liczy w numerze ISBN?
Jak uzyskać numer ISBN?
Uzyskanie numeru ISBN to prosta procedura, która odbywa się drogą elektroniczną. Po wejściu na stronę e-ISBN należy wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu doby od prawidłowego wypełnienia formularza, otrzymujemy pulę numerów ISBN. Do wyboru mamy pakiety: 10, 100, 1000 lub 10 tys. W przypadku samodzielnych autorów pula z 10 numerami powinna być wystarczająca.
Gdzie numer ISBN powinien się znajdować?
Numer ISBN powinien znajdować się na stronie redakcyjnej, na której umieszczone są informacje dotyczące wydawcy, drukarni oraz praw autorskich. Drugie miejsce to czwarta strona okładki. Tam numer ISBN widnieje wraz z kodem kreskowym.
Czy wydawca jest zobowiązany do nadawania numeru ISBN?
Numer ISBN nie jest obowiązkowy w świetle prawa, ani krajowego, ani międzynarodowego. Nadawanie numerów ISBN należy do dobrych obyczajów branży wydawniczej. Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki (ISBN) jest dobrowolnym systemem opisanym w normie PN-ISO 2108:2006. W Polsce część wydawców mylnie utożsamia numerację ISBN z ulgami podatkowymi i prawdopodobnie stąd bierze się opinia o obowiązku oznaczania książek numerem ISBN. ISBN jest najbardziej rozpowszechnionym identyfikatorem opisującym książki i niektóre firmy wymagają od wydawców oznaczania książek numerami ISBN. Konsekwencją braku ISBN jest w takim przypadku nieprzyjęcie książki do sprzedaży, ale wynika to z polityki danej firmy, a nie z przepisów prawa. Należy pamiętać, że przynależność do systemu ISBN jest w Polsce bezpłatna.[źródło]
Czy numer ISBN jest płatny?
Przydział numerów ISBN jest bezpłatny.
Czy e-booki muszą posiadać ISBN?
Tak jak w przypadku książek drukowanych, numery ISBN na e-bookach z definicji nie są obowiązkowe. Jeśli natomiast planujesz dystrybuować swój e-book przez pośredników, np. sprzedawać go w Empiku, wtedy prawdopodobnie będziesz potrzebować takiego numeru. Miejscem na e-booku, gdzie widnieje numer to strona bądź ekran tytułowy.
Czy stosuję się wspólny ISBN w przypadku różnych formatów tej samej publikacji?
Nie. Każdy format (np. epub, mobi, pdf, html) posiada oddzielny odrębny ISBN.
Kolejna edycja tytułu – czy ISBN zostaje ten sam?
Każda edycja i odmiana książki otrzymuje swój własny ISBN. Z wyjątkiem przedruków.